*
PRAWO JAZDY WAŻNE PRZEZ 15 LAT Dodane 2014-01-12 10.00 , komentarzy 1

KIEDY WYMIENIĆ PRAWO JAZDY? WYMIANA PRAWA JAZDY NA WAŻNE PRZEZ 15 LAT

Prawo jazdy wydane przed 18 stycznia 2013 r. trzeba wymienić na ważne tylko przez 15 lat. Sprawdź, JAK WYMIENIĆ BEZTERMINOWE PRAWO JAZDY.

KIEDY WYMIENIĆ PRAWO JAZDY? WYMIANA PRAWA JAZDY NA WAŻNE PRZEZ 15 LAT

KIEDY WYMIENIĆ PRAWO JAZDY? WYMIANA PRAW...

Autor: prawo jazdy

KIEDY WYMIENIĆ PRAWO JAZDY?


Trybunał Konstytucyjny uznał niedawno, że obowiązek wymiany praw jazdy wydanych bezterminowo na dokumenty o 15-letniej ważności jest zgodny z konstytucją. Nowe regulacje zaskarżyła do TK część senatorów, ale trybunał nie podzielił ich obaw.

Nowa ustawa wprowadza od stycznia 2014 roku nowe wzory prawa jazdy, które będą zastępować poprzednie i obowiązek składania pod rygorem odpowiedzialności karnej oświadczeń o stanie zdrowia.

Sytuacja wygląda teraz tak, że dokumenty, które zostały wydane przed 18 stycznia 2013 r., stracą swój bezterminowy charakter, a kierowcy zostaną zmuszeni wymienić je na nowe w latach 2028-2033. Warto zauważyć, że ważności nie utracą jednak uprawnienia kierowcy do prowadzenia auta, a tylko dokument, który to potwierdza.

JAK WYMIENIĆ BEZTERMINOWE PRAWO JAZDY?


W praktyce oznacza to, że z chwilą wymiany dokumentu, trzeba będzie się poddać badaniom lekarskim. Oznacza to też poniesienie kosztu badania przez lekarza uprawnionego i opłat w wydziale komunikacji odpowiedniego urzędu.

Dochodzi do tego konieczność załatwienia sobie nowego zdjęcia o wymaganym formacie. Orientacyjny koszt za wszystko wynosi od 150 do 200 zł.

X

Miejsce
w rankingu
Redakcja MM

Zapraszamy do kontaktu!

Komentarze

kolo Gość
~kolo
demokracja na max 2014-03-13 20.08

fajnie referendum niepotrzebne po co prowadzić co do zasady nakaz UE kolejne pieniądze do skarbu państwa

Dodaj swój komentarz: