*
Dodane 2012-04-10 13.00 , komentarzy 11

Kino Neptun uratowane? Zmierzch kin studyjnych w Trójmieście jeszcze nie nadszedł

Kina studyjne to w Trójmieście prawdziwa rzadkość. Najbardziej znane z nich nie zostanie zamknięte. Jeszcze niedawno było to przesądzone.

Kina studyjne to w Trójmieście prawdziwa rzadkość. Jest ogromna ...

Krzysztof Wilczyński, inicjator akcji ra...

Autor: Anna Ryta / Patryk Siedliński

Kina studyjne przed erą multipleksów były tłumnie odwiedzane. Dziś w całej Polsce zamykane są kolejne sale, które nie wytrzymują z masowymi molochami.

Neptun nie podzieli losu Polonii


Nie tak dawno z trójmiejskiej mapy kin zniknęła sopocka Polonia, dużo mówiło się także o zamknięciu kultowego Neptuna, który mieści się przy ul. Długiej w Gdańsku. W jego miejscu ma powstać centrum usługowo-handlowe Neptun House, w którego planach jeszcze niedawno nie było miejsca dla kina. Sytuacja zmieniła się jednak o 180 stopni.

- Projekt, który powstanie przy ulicy Długiej będzie obiektem wielofunkcyjnym - tłumaczy Joanna Cybulska z Capital Park, właściciela obiektu. - Capital Park rozważa włączenie w planowany projekt wielofunkcyjny sali audiowizualnej, która mogłaby być udostępniana na potrzeby kina studyjnego. Kino Neptun działać będzie na razie bez zmian - dodaje.

Okazuje się więc, że po pierwsze kino nadal będzie otwarte (do czasu rozpoczęcia budowy nowej inwestycji, a nie ma konkretnych planów co do tego), po drugie nie ma jeszcze konkretnej daty rozpoczęcia budowy i wreszcie po trzecie - jest ogromna szansa, że w Neptun House powstanie kino.

Obrońcy kina wygrali


Przypomnijmy, że kilka miesięcy temu gdańszczanie mocno zaangażowali się w ratowanie Neptuna. Powstała specjalna grupa na Facebooku, którą poparło kilkaset osób, a w sprawę zaangażowali się m.in. Agnieszka Odorowicz, dyrektor Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, oraz Jacek Bromski, prezes Stowarzyszenia Filmowców Polskich.

- Poparcie tylu osób na Facebooku, a szczególnie pana Bromskiego i pani Odorowicz, pokazuje, że w Gdańsku nadal powinno funkcjonować kino studyjne - mówił nam wówczas Krzysztof Wilczyński, inicjator akcji.

Jeśli już jesteśmy przy obiekcie, to jak właściwie będzie wyglądał Neptun House?

- Neptun House będzie wyjątkowym projektem, łączącym przeszłość z teraźniejszością. Koncepcja architektoniczna zakłada przebudowę nieruchomości na nowoczesny, wielofunkcyjny obiekt biurowo-handlowy wpisujący się w istniejącą tkankę zabudowy. Sześć pięciokondygnacyjnych, hanzeatyckich kamienic położonych wzdłuż ulicy Piwnej i dwie czterokondygnacyjne, mieszczańskie kamienice przy Długiej zostaną odnowione i zaadaptowane do nowych funkcji. Całość zostanie zespolona nowoczesną bryłą, nawiązującą do tradycyjnej, otaczającej zabudowy - opisuje Joanna Cybulska.

Czytaj więcej o kinach studyjnych w Gdańsku:


Polecamy w MMTrojmiasto.pl


Photo Day 18.0: Zobacz zdjęcia supernowoczesnego terminala

Konkursy. Śledź bloga i wygrywaj!


Dodawaj zdjęcia i promuj się za darmo

Zobacz stronę główną MM

MMTrojmiasto.pl to portal informacyjno społecznościowy. Jeżeli masz pomysł na artykuł, fotoreportaż lub materiał wideo po prostu stwórz go i opublikuj w MM-ce. Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości, odezwij się do nas na redakcja@mmtrojmiasto.pl, a na pewno Ci pomożemy i doradzimy!


X

Miejsce
w rankingu
Patryk Siedliński

W MMTrojmiasto.pl od września 2007 do października 2013 roku. Były szef redakcji, wydawca, redaktor i dziennikarz. Do dyspozycji pod adresem mailowym: patryk.siedlinski@gmail.com

Komentarze

3ci 3ci
Zgroza 2012-04-10 13.57

Neptun House? oO Co to ma być za nazwa? Po polsku nie można? Może od razu wszystko co nowo powstaje w Gdańku (i w ogóle w PL) nazywać wyłącznie po angielsku? Rej się w grobie przewraca, Rej i wszycy walczący o suwerenność, polskość i język ojczysty.
"A niechaj narodowie wżdy postronni znają, iż Polacy nie gęsi, iż swój język mają!"

markiz Gość
~markiz
nazwa jak nazwa 2012-04-10 14.09

ale wszystkie te kina studyjne powinni wpizdu pozamykać i tyle. Z całym szacunkiem, ale w czym lepsze jest oglądanie filmów w wygodnym fotelu i w ciepełku od siedzenia w starych, śmierdzących fotelach w kinie, w którym nawet ogrzewania nie ma?

piccu Gość
~piccu
@markiz 2012-04-10 14.17

Skoro Ty nie lubisz oglądać filmów w kinie studyjnym to znaczy, że trzeba je zamknąć? A jakbyś nie lubił pomidorów to byś wnosił o zaprzestanie ich sądzenia? I dont get it.

Wojciech Kozak Wojciech Kozak
@piccu 2012-04-10 14.19

Różnica jest taka, że kinopleksom nie opłaca się grać niszowych filmów - a takowe można zobaczyć właśnie w kinach studyjnych.

markiz Gość
~markiz
@piccu 2012-04-10 14.21

to jak wytłumaczysz fakt, że kina studyjne świecą pustkami?

t. Gość
~t.
@markiz 2012-04-10 14.38

Nie świecą pustkami. Przykładowo na "Wstydzie" była pełna sala, a żeby kupić bilet trzeba było ustawić się w długiej kolejce. Zależy od filmu.
Niektórzy lubią wymuskany plastik, 3D i inne atrakcje, ja wolę minąć czerwone kotary, rozsiąść się w miejscu które ma swój klimat, na krzesłach o wiele wygodniejszych od tych w mutli i oglądać film w jakości gorszej niż cyfrowa, bo dzięki temu wiem, że jestem w kinie a nie oglądam dopieszczonego obrazu w jakości max-full-hiper-HD.

taka prawda Gość
~taka prawda
w Gdańsku to przynajmniej jest publiczność dla kina studyjnego 2012-04-10 14.46

w dorobkiewiczowskiej Gdyni nigdy nie było i nie ma szans na takie kino.

piccu Gość
~piccu
@markiz 2012-04-10 14.58

Pustkami? Ostatnie moje 3 wizyty w neptunie czy kameralnym to prawie pełne sale.
Fakt, że tyle osób walczyło o kina na Długiej też o czymś świadczy..

gralkag gralkag
zgadzam się 2012-04-10 16.47

kina studyjne powinny zostać, nie każdy lubi oglądać kac wawa:)

joa joa
i brawo 2012-04-10 17.28

dla organizatorow protestu-opłacało się- kino bez popcornu i z dobrym repertuarem!

gegroza Gość
~gegroza
A dlaczego z kin zniknęła tak szybko Róża ??? 2012-04-10 22.12

przecież sale były pełne !?

Dodaj swój komentarz: