*
Dodane 2012-05-30 10.00 , komentarzy 15

W Orłowie powstanie "psia plaża" i specjalna strefa dla psów [zdjęcia]

Pierwszy w Gdyni psi wybieg ma zostać otwarty w lipcu. Z plaży psy skorzystają od maja 2012 roku.

Tu powstanie plażowy wybieg dla psów

Autor: mat. prasowe

Aktualizacja: 29 maja

- W sobotni poranek zostały zamontowane oznaczenia na gdyńskiej psiej plaży. Od 26 maja każdy turysta i mieszkaniec trafi na plażę dla psów! - informuje Beata Szadziul, pomysłodawczyni całego przedsięwzęcia.


W Gdyni od 2009 roku prowadzony jest projekt "Pies w wielkim mieście". Dotychczas polegał on przede wszystkim na dystrybucji bezpłatnych woreczków na psie nieczystości we wszystkich dzielnicach Gdyni (co roku miasto dokupuje kolejne dystrybutory i konsultuje ich lokalizację z mieszkańcami) oraz organizowaniu np. festynów edukacyjnych, czy kampanii promujących sprzątanie po swoim psie.

Jednak niecały miesiąc temu dwie gdyńskie radne, Beata Szadziul i Maja Wagner uznały że działania te są niewystarczające w stosunku do potrzeb psów (oraz ich właścicieli) i postanowiły im pomoc.

- W naszych głowach zrodził się pomysł utworzenia zorganizowanych wybiegów dla psów, które w Gdyni będą nosiły nazwę "Strefy dla psów". Co więcej, pierwszy z takich wybiegów będzie naprawdę wyjątkowy, bowiem prowadzić będzie na "Psią plażę", czyli w miejsce dotychczas niedostępne dla tych właścicieli psów, którzy chcieli spacerować ze swoim pupilem w całkowitej zgodzie z prawem - tłumaczy Beata Szadziul.

Czym będą "Strefy dla psów"?


"Strefa dla psów" będzie to ogrodzony teren o bardzo dużej powierzchni, wyposażony w sprzęty "agility" przeznaczone dla psów, ławki, kosze na śmieci i dystrybutory z woreczkami na psie nieczystości. Na ich terenie psa będzie można spuścić ze smyczy i zdjąć mu kaganiec, dzięki czemu będzie mógł on w pełni rozkoszować się zabawą na świeżym powietrzu.

Utworzenie wybiegów oraz specjalnej psiej plaży będzie możliwe dzięki zmianom w prawie obowiązującym na terenie miasta Gdynia. Na ostatniej sesji Rady Miasta uchwalono zmianę w "Regulaminie utrzymania czystości w mieście", dzięki czemu właścicielom psów umożliwiono korzystanie z plaży w specjalnie wydzielonym i oznakowanym miejscu przez cały rok. Pierwsza "Strefa dla psów" wykorzysta tę możliwość w 100 proc. i zapewniała będzie całoroczny dostęp do plaży. Planowany termin otwarcia strefy dla psów to lipiec 2012, a z psami na plażę wejdziemy już od 1 maja.

Obecnie prowadzone są różnego rodzaju czynności mające doprowadzić do otwarcia pierwszej strefy w zaplanowanym terminie.

- Z GOSiR-em rozmawiamy o opiece nad plażą i planujemy przetarg na jej sprzątanie, z ZDiZ na temat wpisania strefy do obiektów stałego utrzymania czystości i wykonaniu tablic informacyjnych, a miejski ogrodnik ma wykonać projekt strefy. Zadziałać musi także po raz kolejny Rada Miasta, tym razem uchwalając regulaminy "Strefy dla psów" i "Psiej plaży" - tłumaczy Beata Szadziul.

Strefa dla psów i psia plaża znajdą się na terenie Orłowa


Strefa dla psów będzie zlokalizowana na terenie dzielnicy Orłowo, niemal na granicy Gdyni i Sopotu. Charakterystycznym punktem pomagającym umiejscowić strefę w przestrzeni będzie pomnik 2. Morskiego Pułku Strzelców w Kolibkach, na wysokości którego znajdzie się wybieg i dojście do "Psiej plaży".

- To bardzo brzydki odcinek plaży, bardzo oddalony od najbliższych kąpielisk. Za to często pojawiają się tam ekshibicjoniści. Mamy nadzieję, że utworzenie "psiej plaży" także i to pozwoli zmienić - mówi Szadziul.

Beata Szadziul i Maja Wagner już planują kolejne działania. Najpierw ma być to prezentacja projektu "Strefy dla psów", a w przyszłości plan realizacji "psich toalet" i znalezienie kolejnych miejsc, w których można by zrealizować psie wybiegi.

Zobacz też:


Polecamy w MMTrojmiasto.pl


Photo Day 18.0: Zobacz zdjęcia supernowoczesnego terminala

Konkursy. Śledź bloga i wygrywaj!


Dodawaj zdjęcia i promuj się za darmo

Zobacz stronę główną MM

MMTrojmiasto.pl to portal informacyjno społecznościowy. Jeżeli masz pomysł na artykuł, fotoreportaż lub materiał wideo po prostu stwórz go i opublikuj w MM-ce. Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości, odezwij się do nas na redakcja@mmtrojmiasto.pl, a na pewno Ci pomożemy i doradzimy!


X

Miejsce
w rankingu
Maciej Czarniak

Dziennikarz Moje Miasto Trójmiasto maciej.czarniak@mmtrojmiasto.pl

Autor ostatnio dodał:

Komentarze

jenny Gość
~jenny
rewelacja! 2012-04-02 10.23

w końcu! szczesliwy to dzien dla pieskow z Gdyni :)

Asia Gość
~Asia
Świetnie! 2012-04-02 11.09

Bardzo się cieszę (mój pies też, ale jeszcze o tym nie wie), że jeszcze w tym roku to zostanie otwarte :) Najbardziej mi się podoba, że będą dostępne sprzęty do agility itp :) Superowo!!

kasiak Gość
~kasiak
ciesze sie 2012-04-02 12.12

Mój piesek zamerdał wesoło ogonkiem jak mu powiedzialam :)

I like cats Gość
~I like cats
psiary i ekshibicjoniści :) 2012-04-02 12.21

kawałek plaży dla koneserów :)

johny Gość
~johny
pieski beda mialy dostep do morza? 2012-04-02 12.53

Mam nadzieję, że nie ograniczy to poruszania pieszego tą trasą?

Patryk Siedliński Patryk Siedliński
@johny 2012-04-02 14.00

Absolutnie nie powinno być problemu z poruszaniem się po plaży przez pieszych.

wera Gość
~wera
super pomysł 2012-04-02 18.21

mam nadzieje, ze w gdansku i sopocie też wprowadzą taką strefe

MadPooh Gość
~MadPooh
NIE 2012-04-03 14.29

Co to za poroniony pomysł?!
Nie dość że czystość plaży zostanie totalnie zaniedbana przez psie kupy i siki w których paplać się będą nasze dzieci to jeszcze trzymanie psa na plaży uważam za totalny brak humanitaryzmu podchodzący pod znęcanie się nad zwierzętami.
Powszechnie wiadomo że zwierzęta chroni się przed słońcem!!!
Właściciel swojego pupila powinien najpierw zadbać o bezpieczeństwo dla swojego psa a dopiero potem o własną opaleniznę.

Nie mam nic przeciwko spacerom z psem po plaży w okresie jesienno – zimowo - wiosennym ale latem plaża powinna być dla ludzi z trójmiasta i okolic.
Jak tak dalej pójdzie to za rok będzie plaża „kuweta” dla kotów i wydzielona strefa w Bałtyku dla rybek akwaryjnych.

Jestem zdecydowanie na NIE

Śledzik Gość
~Śledzik
@MadPooh 2012-04-03 14.46

Naucz sie czytac - teren jest sprzatany, ogrodzony i patrolowany. Jeśli dzieci tam wejdą to to wina rodziców. Ale nie powinno ich tam byc bo bylby to teren gdzie NIE MA kąpieliska.

Boze widzisz a nie grzmisz...

MadPooh Gość
~MadPooh
@Śledzik 2012-04-03 15.01

Mam nadzieje że będzie dokładnie tak jak jest w planach!
I że zarówno rodzice dzieci i właściciele psich pupili będą respektowali zasady jakie będą tam ustalone!
Trzymam kciuki za strażników i personel sprzątający żeby ta plaża była Plażą dla Psów a nie kuwetą!!!

Nasza kultura zweryfikuje ten pomysł.

piss Gość
~piss
Cała Gdynia: ani jednego wybiegu dla psów, to kawałek plaży pieskom dadzą. 2012-05-30 14.14

tyle w temacie.

Dorota Gość
~Dorota
Brawa dla pomyslodawcow 2012-06-12 22.30

I wykonawcow... oczywiscie. Wszedzie tylko zakazy i nakazy dla psiarzy i psiakow.... Kto to widzial, zeby wolne zwierze nie mialo gdzie biegac i cale zycie bylo ciągane na smyczy za glowe jak niewolnik! Caly swiat ma zakazy ile i prawa. U nas byly tylko zakazy. BRAWO GDYNIA, brawo Trojmiasto! Jestesmy pierwsi w Polsce? :))))

Tomasz Gość
~Tomasz
Mad poh- w odpowiedzi to pani 2012-06-12 22.33

Jedno zdanie: inteligencja szlaufa ogrodowego. Takich ludzi ograniczonych umyslowo powinno sie utylizowac. Pozdrawiam myslacych!;)))

Miluś Gość
~Miluś
Nareszcie 2012-07-24 23.50

Korzystałem,a właściwie korzystaliśmy. Pieski i właściciele zachwyceni, atmosfera znakomita, czysta przyjemność przebywać w tym mieszanym towarzystwie. Zbliżamy się do Europy!

kubic Gość
~kubic
Popieram! :) 2012-08-15 15.03

Bardzo dobrze, że psy będą miały się gdzie wylatać, nareszcie!
Dla mojego psa to także o tyle, że bardzo lubi biegać w piasku.
Odnosząc się do obaw MadPooh: oczywiście, będzie istniało ryzyko, że część zwierząt może tam dostać udaru cieplnego, a ich właściciele nie będą interweniować, ale z tym nie da się nic zrobić. Udar cieplny grozi też zwierzętom wyprowadzanym na zbyt długie spacery i.t.d., wszędzie czyhają niebezpieczeństwa, a ludzie są często głupi i okrutni. Tam będzie napewno sporo ludzi i w razie czego mogą interweniować. I tyle.
Chciałbym jeszcze zapytać, czy wspomniany wyżej pomnik, to ten na przeciwko wyburzonej stacji benzynowej przy al. Zw.?

Dodaj swój komentarz: