*
Dodane 2013-09-10 13.30 , komentarzy 0

Jak należy podawać wino? Jakie wino do jakiej potrawy [poradnik]

Do czego podajemy białe wino? Z czym najlepiej smakuje wermut? Jakie wino do deseru? Odpowiadamy na te i inne pytania w krótkim poradniku o winie.

Do czego podajemy białe wino?  Z czym najlepiej smakuje wermut? ...

Jak należy podawać wino?

Autor: Michalina Bednarek

Jak podawać wino?


Serwowanie wina wydaje się skomplikowane, ale gdy opanujemy kilka podstawowych zasad, cała procedura nie będzie już taka zagadkowa.

Po odkorkowaniu wina, szyjkę butelki należy wytrzeć serwetką od środka i na zewnątrz. Ważne jest także, by sprawdzić stan korka (czy np. nie jest pokryty pleśnią). Zanim rozlejemy wino do kieliszków, nalewamy odrobinę, by skosztować czy trunek jest dobry (w restauracji to kelner powinien podać odrobinę wina do posmakowania osobie zamawiającej).

Cztery podstawowe zasady podawania wina to:
  • wina wytrawne przed winami słodkimi
  • wina lekkie przed ciężkimi
  • wina młode przed starszymi
  • wina białe podaje się przed czerwonymi

A jak należy stosować te zasady w praktyce? Do dań w którego skład wchodzi wiele składników i przypraw najlepiej nie podawać wina o bogatym smaku. Natomiast do dań prostych lepiej będą pasowały wina o bogatej gamie smakowej. Warto także pamiętać o mocy trunku. Do dań lekkich warto przygotować niezbyt mocne wino, natomiast do potraw ciężkich z pewnością warto zadbać o mocny napój.

Na eleganckich przyjęciach, zanim pojawi się główne danie, do picia podaje się wermut (rodzaj wina ziołowego). Następnie do każdego dania podaje się inny gatunek wina, wytrawnych poprzez półwytrawne i półsłodkie aż do słodkich. Wino wytrawne (stołowe) często podawane jest do przystawek. Wina jako pierwszy powinien skosztować gospodarz spotkania. Wino wytrawne lub półwytrawne często podawane jest także do dania głównego. Do ryb i jasnych mięs lepiej pasuje wino białe, do mięsa ciemnego i potraw z mąki z kolei wino czerwone.

W przypadku deserów zazwyczaj podawane jest wino półsłodkie i słodkie (deserowe). Jeśli jednak nasz deser jest bardzo słodki, lepiej podać wino półsłodkie. Na podwieczorek możemy podawać zarówno wina białe jak i czerwone. Pamiętajmy jednak, by przed podaniem schłodzić wino białe. Z kolei wino czerwone najlepiej otworzyć na ok. godzinę przed otwarciem i przelać do karafki. Pamiętajmy, by na przyjęciu pojawiły się maksymalnie trzy gatunki win, wliczając w to szampana.


X

Miejsce
w rankingu
Redakcja MM

Zapraszamy do kontaktu!

Komentarze

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy!
Dodaj swój komentarz: