*
Dodane 2013-05-06 09.00 , komentarzy 81

Co może być na Maturze 2013 z języka polskiego? Są przecieki?

7 maja rozpoczyna się Matura 2013. Co będzie na maturze z polskiego? Maturzyści przeczesują Internet w poszukiwaniu odpowiedzi, a nawet chodzą do wróżki. Czy to coś da?

Już jutro rozpoczyna się egzamin maturalny 2011. Maturzyści ...

Matura 2011: Przecieki, odpowiedzi i tem...

Autor: Mirosława Mikołajczyk

MATURA 2013 Z POLSKIEGO: ODPOWIEDZI, WYNIKI I ARKUSZE


Matura 2013 zaczyna się już w piątek 7 maja. Część maturzystów już szturmuje internet w poszukiwaniu przecieków. Najwięcej spekulacji dotyczy przedmiotów humanistycznych.

Zobacz: Co może być na Maturze 2013 z matematyki?


Na forum maturzystów użytkowniczka Kira stawia na "Granicę" i "Przedwiośnie". Ola pisze o "Fauście", julia9292 wskazuje na "Inny świat" i opowiadania Borowskiego. Za obrazem łagrów Gustawa Herlinga-Grudzińskiego opowiada się również BasiaBasia. Olson stawia natomiast na "Ludzi bezdomnych". Wśród spekulacji pojawiają się jeszcze: "Dżuma", "Wesele", "Pan Tadeusz" oraz twórczość Czesława Miłosza.

Analiza tematów z poprzednich lat portalu perspektywy.pl


Z analizy tematów maturalnych z lat poprzednich, którą opublikował portal perspektywy.pl, wynika, że najczęściej na maturze pojawia się Adam Mickiewicz i jego twórczość (był już na trzech egzaminach w ramach tzw. nowej matury, ostatni raz dwa lata temu). Czyżby nadszedł czas na kolejne spotkanie maturzystów z wieszczem?

Część maturzystów szuka pomocy u wróżek


- Zgłaszają się do mnie maturzyści, ale nie jakoś gremialnie - przyznaje wróżka Bogumiła. - Taka wróżba maturalna jest możliwa, chociaż nie wskaże uczniom konkretnych tematów, które pojawią się na egzaminie. Ale ogólne zagadnienia już tak - dodaje.

Poprosiliśmy kilka wróżek o wróżbę dla maturzystów. Żadna nie podjęła się tego wyzwania. Pozostają metody konwencjonalne.

Matura 2013: Plotki, przecieki, teorie


- Jedna z teorii głosi, że problem, który pojawia się na egzaminie gimnazjalnym, powtórzy się na maturze - mówi Sonia Gruca z LO XVII we Wrocławiu. - W tym roku gimnazjaliści mieli na teście zagadnienie patriotyzmu. Według teorii podobny temat powinien pojawić się także 4 maja. Słyszałam też wieści, że możemy spodziewać się "Pana Tadeusza", twórczości Krasickiego, Tetmajera i Miłosza - zdradza.

Matura 2013: Przecieków nie ma wg OKE


Złudzeń co do przecieków nie postawia jednak Okręgowa Komisja Egzaminacyjna (we Wrocławiu):

- Przecieków nie ma i nie będzie - podkreśla Wojciech Małecki, szef OKE. - Na wybór tematów nie ma wpływu żadna rocznica czy inne wydarzenie. Podstawą jest program, którego trzymają się eksperci.

MATURA 2013 Z POLSKIEGO: ODPOWIEDZI, WYNIKI I ARKUSZE


Źródło: Matura 2011 - przecieki i tematy: Będzie Pan Tadeusz? I co na to wróżka?

X

Miejsce
w rankingu
Spoza miasta

"Spoza miasta" to nowa kategoria artykułów w MMTrojmiasto.pl. Będziemy w niej codziennie publikować ciekawe i ważne artykuły z naszego regionu, ale nie tylko. Żeby znaleźć wszystkie artykuły z tej kategorii wystarczy na stronie głównej portalu kliknąć w napis "spoza miasta", który znajduje się pod głównym artykułem. Zapraszamy do pisania, komentowania i blogowania w MMTrojmiasto.pl

Autor ostatnio dodał:

Komentarze

malatine Gość
~malatine
Faust 2012-05-03 11.28

szkoda tylko , że Fausta nie ma na liscie dla podstawy ;)

... Gość
~...
... 2012-05-03 13.59

Właśnie :]

paula Gość
~paula
ale mi problem 2012-05-03 14.03

trzeba bylo zdac rozszerzenie kutwa

wojjos Gość
~wojjos
matura 2012 2012-05-03 15.26

wedlug mnie bedzie "opwiadania borowskiego", "dzuma", "nieboska komedia", "ludzie bez domni" byc moze jakies wiersze

xxxx Gość
~xxxx
ehh 2012-05-03 16.18

Ja obstawiam wesele lub dżumę.może dlatego że je bym chciała,najbardziej boje sie Ferdydurkę(nie przeczytałam) ii Kordiana.

MAGDA Gość
~MAGDA
MATURA 2012-05-03 16.49

NIEJAKI TOMASZ OGŁASZAJĄCY SIĘ NA WSZYSTKICH PRAKTYCZNIE FORACH MA ARKUSZE EGZAMINACYJNE

endker Gość
~endker
matura 2012-05-03 17.09

niech je wrzuci :D za hajs

gość Gość
~gość
Matura 2012-05-03 18.08

Może być ferdydurke :) Bo rocznica teraz była albo coś Szymborskiej bo też jest jej rok ale jak dla mnie może być dżuma byłabym szczęśliwa bo nie rozumiem tych opowiadań borowskiego czy tym podobne :D

gość Gość
~gość
matura 2012-05-03 19.41

a ja bym była zadowolona jakby była feryfurke.. :) super książka i wogóle jeszcze nigdy jej nie było na maturze! co to ma być? :P

. Gość
~.
;) 2012-05-03 19.58

Ferdydurke nie bedzie bo jest ona jedna z kilku lektur ktora ma niedlugo zniknac z programu nauczania ,takze bez sensu stawiam na Pana Tadeusza ,Zbrodnie i kare lub Ludzi bezdomnych. Wszystko byle nie Potop !

JJK Gość
~JJK
GoSć 2012-05-03 22.41

Będzie Szymborska wraz z Weselem oraz Nie-Boska Komedia

mafix92 Gość
~mafix92
Trololo 2013-04-25 13.25

Właściwie to modle się żeby nie było Wesela i Pana Tadeusza, jednak znając moje szczęście...

toccata Gość
~toccata
matura ;/ 2013-04-29 14.02

mam nadzieje ze nie będzie potopu i dziadów... leze z tego na całej lini

jaaa Gość
~jaaa
jaaa 2013-05-01 15.29

Życzyłabym sobie Cieppienia młodego wertera bądź Makbeta.Ale obstawiam coś z grona : Wesele, Tango, Dżuma, Zbrodnia i kara, Pan Tadeusz. Najbardziej obawiam się jednak Potopu, Nad Niemnem, Nie-boskiej komedii i Chłopi(chyba mało prawdopodobne że bd)

jj Gość
~jj
gg 2013-05-02 14.37

Mendel Gdanski !

Maturzyta biochemik Gość
~Maturzyta biochemik
Matura 2013-05-02 17.33

Ja obstawiam "Granicę" oraz "Przedwiośnie" tych tematów na maturze nie było już dawno ;)
Pozdrawiam maturzystów

94 Gość
~94
matura 2013-05-02 18.35

szczerze watpie w pojawienie sie dziadow, ludzi bezdomnych i lalki-te utwory byly rok temu, granica-dla lata temu, ale za to juz Pan Tadeusz i Chlopi i Wesele wydaja sie bardziej prawdopodobne;p
Ja modle sie o Opowiadania lub Przedwiosnie ;)

anatora Gość
~anatora
matura 2013 2013-05-02 20.30

była wzmianka o tym, że czas zerwać z tymi standardowymi lekturami (lalka,potop,chłopi, nad niemnem) a dać coś innego, bo jak długo można dawać to samo. Obstawiam: medaliony, inny świat, przedwiośnie, dżumę, granicę, ferdydurke, tango i ogólnie te lektury związane z tematyką wojenną

adam Gość
~adam
MATURA 2013 ODPOWIEDZI POLSKI 2013-05-02 22.14

Na stronie CKE ktoś przez pomyłkę wystawił arkusze maturalne 2013.Niestety szybko zauważono błąd. Ale udało mi się skopiować testy z języka polskiego. Udostępniam je tutaj: http://testymaturalneodpowiedzi.blogspot.com/

loki Gość
~loki
matura z polskiego przecieki 2013-05-02 23.49

http://www.to.com.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20130502/MATURA_2013/130509955

efka Gość
~efka
maturalne "pewniaki"- zobacz koniecznie! 2013-05-03 10.16

Tutaj też o maturalnych pewniakach i przeciekach: http://www.students.pl/kultura/details/51581/Matura-2011-Co-bedzie-na-maturze-z-jezyka-polskiego

robert Gość
~robert
Przecieki matura 2013 2013-05-03 10.25

Przecieki Matura 2013 do pobrania : http://maturaprzecieki.blogspot.com/

robert Gość
~robert
Przecieki matura 2013 2013-05-03 10.25

Przecieki Matura 2013 do pobrania : http://maturaprzecieki.blogspot.com/

maturzystkaaa Gość
~maturzystkaaa
nie wierze 2013-05-03 17.19

Nie wierzę w ten link od osoby powyżej;) że z CKE wstawiono arkusze;p Gdyby tak było to bys napisał/napisała jakie lektury będą;) a ten link to pewnie jakiś wirus;p

goscinka Gość
~goscinka
taaa 2013-05-03 19.23

to po prostu oszusci którzy szukaja naiwnych żeby im pieniadze wysyłali.