*
Dodane 2011-04-07 17.20 , komentarzy 14

Czy miasto będzie zmuszało lokatorów do zamiany mieszkań komunalnych?

Grupa Nic O Nas Bez Nas po raz kolejny daje o sobie znać. Zwłaszcza Maciejowi Lisickiemu. Czego dowiedzieliśmy się na spotkaniu poświęconym wymianie i zamianie mieszkań?

… a wiceprezydent Gdańska, Maciej Lisiczki tłumaczy, że będzie ...

NONBN zorganizowało m.in Marsz Pustych G...

Autor: Alicja Szczypta

Maciej Lisicki na powtórzone już przez dziennikarkę pytanie spokojnie odpowiedział, że nie ma w Polsce takich przepisów, które pozwalałyby samorządowi na zmuszenie lokatorów mieszkań komunalnych do zamiany mieszkania.

- Ktoś kto tak twierdzi nie zna prawa - uważa Maciej Lisicki. - System gdański świetnie się sprawdza i jest wykorzystywany w innych miastach, m.in. w Sopocie, Wałbrzychu czy Rybniku.

Nic O Nas Bez Nas: Część mieszkańców nie ma szans na wymianę czy zamianę

Chodź pytania Łukasza Muzioła z Nic O Nas Bez Nas pozostawały bez odpowiedzi, członek grupy nie ukrywał na spotkaniu, jakie są największe obawy NONBN.

- W lokalach, w których nie ma prawa wykupu, lokatorzy latami starają się o zamianę, a ich wnioski latami leżą w urzędzie - tłumaczy członek NONBN. - To bardzo łatwo można sprawdzić. Poza tym, obawiamy się, że miasto po podwyżce czynszów będzie chciało zmusić część lokatorów do zamiany mieszkania.

Kolejną rzeczą, na którą grupa zwróciła uwagę to ilość mieszkań przeznaczona do wymiany. Wiceprezydent Maciej Lisicki stwierdził, że na czerwiec miasto przygotuje 120-130 nowych mieszkań, które przeznaczone będą na wymianę. Jednak jak zauważył Łukasz Muzioł, w Planie Gospodarowania Mieniem Komunalnym na lata 2010-2013 Gdańsk napisano, że liczba ta wynosi... zero.

- Latem oddamy zupełnie nowy budynek, wybudowany przez dewelopera, więc nie rozumiem w czym problem - komentuje wiceprezydent.

Zamiana czy wymiana?

Czym różni się zamiana od wymiany mieszkania komunalnego? Wymienić można się tylko zamieszkując lokal niezadłużony, przeprowadzając się do wolnego lokalu komunalnego. Wymianą mieszkań zajmuje się Wydział Gospodarki Komunalnej.

- Niestety nie dysponujemy dowolną liczbą mieszkań na wymianę, ale jak tylko takie mieszkanie pojawia się w naszych zasobach, natychmiast program komputerowy wychwytuje lokatorów, których oczekiwania najbardziej zbliżone są do warunków, jakie panują w wolnym mieszkaniu - mówi Dimitris Skuras, dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej. - Dotychczas było tak, że najpierw należało się skierować z wnioskiem do Biura Zamiany Mieszkań i jeśli po dłuższym czasie zamiana nie była możliwa, wniosek przechodził do nas.

Po wprowadzeniu zmian stawek podstawowych czynszy w mieszkaniach komunalnych, proces uległ zmianie. Wnioskować można jednocześnie o wymianę i zamianę. A jak przebiega proces zamiany mieszkań?

- Nie raz pomagaliśmy w zamianie mieszkania nie tylko pomiędzy dwoma, ale i pięcioma podmiotami - tłumaczy Irena Kordel, z Biura Zamiany Mieszkań. - Czasem jest to kwestia miesięcy, czasem lat, ale z naszej strony robimy wszystko, aby pomóc lokatorom. Co ważne,  zamienić się mogą także dłużnicy, osoby z wyrokami sądowymi i  osoby, które mają nakaz eksmisyjny. Zamianie podlegają nie tylko mieszkania komunalne, ale także własnościowe.

W przypadku zamiany mieszkań komunalnych dopuszczone są także zadłużone lokale. Przez 5 lat miastu udało się odzyskać w ten sposób ponad 11 mln złotych.

- Gdy dłużnicy zamieniają się mieszkaniami, ich dług zaczyna spłacać nowy lokator, a oni mają czyste konto - tłumaczy wiceprezydent. - Przez te 5 lat skorzystało z tego 510 rodzin. Dotychczas zamianę wnioskowali głównie osoby, które chciały zwiększyć metraż. Chcielibyśmy tę tendencję odwrócić, tak, aby to osoby, które mają za duże mieszkania, których nie stać opłaty zwróciły się do nas.

Czytaj więcej o mieszkaniach komunalnych:


Kliknij w zdjęcie, żeby zobaczyć fotogalerię z Marszu Pustych Garnków:


X

Miejsce
w rankingu
Aneta Niezgoda

Dziennikarka MMTrojmiasto.pl Mój numer gg: 5285703

Autor ostatnio dodał:

Komentarze

redaktor gazet Gość
~redaktor gazet
To nie było spotkanie, tylko konferencja prasowa. 2011-04-07 18.33

Nawet jak się pracuje w tak amatorskim portalu, to powinno się widzieć tę różnicę.

klik Gość
~klik
skoro tak 2011-04-07 19.19

to skąd tam muzioł?

wilk Gość
~wilk
jak na kogoś kto ciągle używa określenia "nasze podatki"... 2011-04-07 19.33

... to koleś ma zdecydowanie dużo wolnego czasu: jak nie na demonstrację to na konferencję sobie wpadnie :)

ciekawe - jak duży podatek płaci?

rere Gość
~rere
bo on organizuje demonstracje, które sponsorują producenci dopalaczy 2011-04-07 20.10

ale to Anecie Niezgodzie nie przeszkadza, widać że dla niej to jest ktoś baaardzo ważny

miks Gość
~miks
to akurat nie jest prawda 2011-04-08 09.54

"marsze wolnych konopi" organizowała jedna z aktywistek NONBN

kn Gość
~kn
konopie, dopalacze, wóda i szlugi 2011-04-08 10.10

>"marsze wolnych konopi" organizowała jedna z aktywistek NONBN


to straszne!

GosiaC GosiaC
bardzo dobrze ze są watpliwosci 2011-04-08 11.15

lepiej zeby ktos wypowiadal nawet nie do konca sensowne watpliwosci nize zeby wszyscy brali to co mowia wladze w ciemno!

lol lol lol Gość
~lol lol lol
"nie do końca sensowne wątpliwości" 2011-04-08 11.39

ładnie ujęte, jak na kompletny brak znajomości przepisów :)

:) Gość
~:)
Niezgoda zmieniła tytuł artykułu. 2011-04-08 14.07

Ciekawe czemu? ;)

Kinga Gość
~Kinga
Dość insynuacji wobec tych, którzy coś robią 2011-04-08 14.57

Ciekawie się czyta niektóre komentarze. Widać sposób myślenia np. poddawanie się spiskowym teoriom typu "za działalnością NONBN muszą stać określone siły typu producenci dopalaczy, co jest bzdurą, (a jeśli jest inaczej, to niech ten ktoś to udowodni) lub "marsze wolnych konopi" organizowała jedna z aktywistek NONBN, no tak, ale która? Słowo "jedna" nic nie znaczy, czyli mamy do czynienia z insynuacją. I kolejny smaczek, który ma poddać w wątpliwość intencje Pana Muzioła - skoro był na spotkaniu z Panem Lisickim i jest na wszystkich lub prawie wszystkich spotkaniach dotyczących czynszów w mieszkaniach komunalnych, to ma za dużo czasu, czyli nie pracuje tak, ja przeciętny człowiek. Tymczasem niektórzy ludzie wykonują tzw. wolne zawody, mają nienormowany czas pracy, dzięki czemu mogą "wykroić" w dogodnym momencie wolny czas i wykorzystać go w sposób dowolny, w tym na działalność społeczną. Ludzie, nie węszcie wszędzie spisku, złych intencji innych. Akurat problem podwyżki czynszów za mieszkania komunalne dotyczy wielu ludzi i władza lokalna nie ma monopolu na podejmowanie właściwych decyzji. Fajnie, że są tacy ludzie jak Pan Muzioł, którym się chce coś zrobić bez łamania prawa.

elka Gość
~elka
Muzioł łamie prawo nie raz (np. włamania do budynków, policja ich usuwała) 2011-04-08 15.01

więcej znajomości faktów, mniej wazeliny Kingo.

Gosia Nowak Gosia Nowak
heh 2011-04-08 18.25

najlepiej wywalić wszystkich i zrezygnować z komunalnych?

kijanka Gość
~kijanka
aktywistka "nic o nas bez wolnych konopi" :) 2011-04-08 20.16

http://pu.i.wp.pl/k,MjIxNjc4NDUsNDc2MzcwNzc=,f,fota3.jpg

Anna Kowalińska Gość
~Anna Kowalińska
@ kijanka 2011-04-10 04.19

Cieszysz się Michaś?
Podpisuj się nazwiskiem pod komentarzami również ;]

Dodaj swój komentarz: