*
Dodane 2011-03-17 08.00 , komentarzy 9

Gdańsk Wrzeszcz: Jak zmienią się okolice ul. Partyzantów i Batorego?

Nowy miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego może bardzo mocno zmienić historyczną część Wrzeszcza. Na korzyść?

Nowy miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego może bardzo ...

Gdańsk Wrzeszcz: Jak zmienią się okolice...

Autor: Patryk Siedliński

Biuro Rozwoju Gdańska przygotowało projekt miejscowego planu zagospodarowania dla rejonu ul. Batorego, Partyzantów, Sosnowej, Matki Polki.

Nie będzie rewolucyjnych budowli

- Jest to strefa mieszana, mieszkaniowo-usługowa - informuje Monika Thurau z Biura Rozwoju Gdańska, które przygotowało nowy plan. - Projekt planu nie ustala proporcji pomiędzy tymi funkcjami, tak więc może się tutaj pojawić zarówno funkcja wyłącznie usługowa, jak i sama mieszkaniowa.

Plan zakłada także zachowanie dojścia do Szkoły Podstawowej nr 45 od strony ul. Partyzantów, a także skwer na skrzyżowaniu tej ulicy z Sosnową. Nie wiadomo natomiast jak zagospodarowany ma być plac na skrzyżowaniu z ul. Matki Polki. Dopuszczalna jest również rozbudowa szkoły specjalnej przy ul. Batorego.

Budynki, które mogą powstać w tym rejonie muszą nawiązywać skalą i formą do zabudowy sąsiadującej, więc na pewno nie powstaną budowle w stylu pobliskich Quattro Towers. Wszystkie partery przy ul. Partyzantów i Sosnowej muszą zostać przeznaczone na wspomnianą funkcję usługową.

Będą wyburzenia


Nowe budynki będą oczywiście wiązały się z wyburzeniami. Już dziś niektóre z budynków znajdują się na tzw. liście wyburzeń, chodzi m.in. o zdewastowane kamienice przy ul. Partyzantów 20 i 24.

- Zgodnie z planem, budynki będą mogły zostać wyburzone w przypadku realizacji w tym terenie nowej inwestycji zgodnej z planem. Z zastrzeżeniem, iż w razie rozbiórki należy uprzednio wykonać inwentaryzację konserwatorską budynków przy ulicy Partyzantów nr 20, 26A, 28B i 28C - podkreśla Monika Thurau.

Wyjątkowy, ale nie historyczny

Kontrowersje budzi właśnie budynek z numerem 28B, w którego ratowanie zaangażowało się Stowarzyszenie Gertruda oraz portal Wrzeszcz.info.pl, a także ten oznaczony numerem 28C. Oba zostały wybudowane na początku XX wieku. Co ciekawe, pierwszy z wymienionych budynków to pierwszy w Europie Północnej dom połączony z garażem.

- Po co wyburzać obiekty, które są w dobrym stanie? - pyta Lidia Makowska z Wrzeszcz.info.pl. - Co innego budynki przy Partyzantów 24. To są rudery i powinny zniknąć z wrzeszczańskiego krajobrazu - dodaje.

Okazuje się, że obie kamienice nie mają statusu budynków o wartościach kulturowych, jak choćby te przy pobliskiej ul. Matki Polski. Orzekł o tym wojewódzki konserwator zabytków, którego zdaniem te drugie mają większą wartość, jako dobrze zachowana zabudowa z przełomu XIX i XX wieku.

- Ustalenia planu nie przesądzają o wyburzeniu budynku zlokalizowanego przy ulicy Partyzantów 28B - uspokaja Thurau.

Jeśli budzący kontrowersje budynek uzyskałby status historycznego, wówczas o rozbiórce decydowała będzie specjalna ekspertyza o stanie zachowania.


Kliknij w pierwsze zdjęcie, żeby rozpocząć przeglądanie fotogalerii:

X

Miejsce
w rankingu
Patryk Siedliński

W MMTrojmiasto.pl od września 2007 do października 2013 roku. Były szef redakcji, wydawca, redaktor i dziennikarz. Do dyspozycji pod adresem mailowym: patryk.siedlinski@gmail.com

Komentarze

?????nmetd????? Gość
~?????nmetd?????
super :) 2011-03-17 08.24

KIEDY ZAJDĄ JAKIEŚ CUDOWNE ZMIANY NA UL.LECZKOWA???????

duka Gość
~duka
Partyzantów 2011-03-17 08.26

Jestem za tym, aby wyburzyć te dwie zniszczone kamienice, ale wstrzymałabym się z budynkiem 28B. Miasto i tak pewnie zrobi co zechce.

wrz Gość
~wrz
przydałoby się zrównać z ziemią te szałerki wzdłuż Partyzantów 2011-03-17 08.34

wstyd dla dzielnicy, że coś takiego jeszcze tam stoi. A miejsce super na budowę czegoś extra

Redakcja MM Redakcja MM
. 2011-03-17 08.58

Przypominamy, że wulgarne i obraźliwe komentarze będą usuwane. Liczymy na kulturalną debatę, która może się obyć bez słów na "k" i podobnych :)

michal Gość
~michal
a co z mieszkańcami 2011-03-17 14.57

ciekawe gdzie ich przeniosą... do jakich innych ruder.... btw. z drugiej strony to czekać aż coś tam się złego stanie (cos się zawali) to wtedy będą szybko działać...

tomal Gość
~tomal
@michal 2011-03-17 15.19

jak mieszkańcy doprowadzili te domy do stanu ruder, to ja bym ich do apartamentów nie przenosił...

ja Gość
~ja
komentarz 2011-03-17 15.39

Najlepiej wszystko wylać betonem, po co ludziom zieleń i ławeczki. Czekam na dzień, w którym ktoś zdecyduje na organizację parku z prawdziwego zdarzenia w centrum miasta:)

zzz... Gość
~zzz...
?? 2011-03-17 16.59

A kiedy jakieś zmiany na ul.Brackiej...??

Patryk Siedliński Patryk Siedliński
@zzz 2011-03-18 13.57

nie zanosi się :(

Dodaj swój komentarz: