*
Dodane 2011-03-01 13.00 , komentarzy 17

Kontrolerzy biletów dostali większe uprawnienia. Od dziś mogą "ująć" pasażera

Do dziś kontroler nie mógł użyć siły, żeby zatrzymać pasażera jadącego bez biletu. Dziś weszła w życie ustawa, która zmieniła ten przepis.

Do dziś kontroler nie mógł użyć siły, żeby zatrzymać pasażera ...

Kontrolerzy biletów dostali większe upra...

Autor: MoDO

Najwięcej kontrowersji wzbudził zapis, który można bardzo różnie interpretować. Chodzi o sformułowanie, które mówi, że jeśli gapowicz nie będzie chciał się wylegitymować, kontroler ma prawo go ująć i niezwłocznie oddać w ręce policji.

Prawnik: Ten przepis to nadmierna ingerencja w wolność osobistą


- Pasażer powinien zostać wylegitymowany i wypuszczony - tłumaczy Marcin Gruca, prawnik. - W przypadku tego zapisu nie można mówić o zastosowaniu żadnego środka przymusu bezpośredniego, sprowadzeniu do parteru i zablokowania możliwości wykonywania ruchu. To z pewnością nie wchodzi w grę - dodaje.

Zgodnie z nowymi przepisami, pasażer "ujęty" bez biletu jest zobowiązany pozostać w miejscu przeprowadzania kontroli, albo w innym miejscu wskazanym przez przewoźnika, organizatora publicznego transportu zbiorowego lub osobę przez niego upoważnioną. Odmowa okazania dowodu tożsamości, a nawet ucieczka z miejsca zatrzymania, podlega karze grzywny.

Czy kontroler rzeczywiście będzie mógł użyć siły? Co znaczy "ująć"?


Nowe przepisy nie wyjaśniają precyzyjnie, jakie działania obejmują owo "ujęcie". Zdarzają się sytuacje, kiedy podróżujący na gapę nie chcą okazać dowodu tożsamości i są przy tym agresywni w stosunku do kontrolerów. Do tej pory byli bezkarni, a od 1 marca, mogą zostać zatrzymani siłą, obezwładnieni i wyprowadzeni poza autobus, czy tramwaj. Kontroler może również zabronić opuszczenia pojazdu niepokornemu pasażerowi bez biletu, nawet zasłaniając drzwi własnym ciałem.

Renoma: Wzywanie policji to ostateczność


- Nadal będziemy starali się perswazją słowną zatrzymać pasażera w pojeździe do przyjazdu policji, lub przekonać go do podania danych osobowych potrzebnych do wystawienia mandatu - mówi "Gazecie Wyborczej Trójmiasto" Łukasz Syldatk, adwokat reprezentujący w mediach Zakłady Wielobranżowe "Renoma". - Jeśli to się nie uda, możliwe jest blokowanie wyjścia z pojazdu, bądź przytrzymanie gapowicza, zgodnie z ustawą, rękami - dodaje Łukasz Syldatk.

Gdynia: nasze podeście do kontroli się nie zmienia


- Nasze podejście do kontroli biletów zbytnio się nie zmieni. - zapewnia Marcin Gromadzki, rzecznik prasowy Zarządu Komunikacji Miejskiej w Gdyni. - Przede wszystkim chcemy, żeby wiedza o nowych uprawnieniach kontrolerów stała się powszechna - dodaje Gromadzki.

Kontrolą biletów w Gdyni zajmują się pracownicy ZKM, którzy mają jasny system motywacyjny. - Nasi kontrolerzy otrzymują co miesiąc premię uznaniową, a jeżeli zachowaliby się niewłaściwie taką premię by stracili - zapewnia Gromadzki. - Tego typu system motywacyjny niemalże wyklucza zagrożenia związane z nieuzasadniomym użyciem siły przez kontrolerów.

Szybka Kolej Miejska: to nie jazda na gapę, to kradzież


- Mamy bazę klientów, którzy notorycznie rozmyślnie okradają nie tylko SKM ale przede wszystkim pasażerów i nazywanie tego procederu "jazdą na gapę" to zdecydowanie za słabo powiedziane - mówi Marcin Głuszek z Szybkiej Kolei Miejskiej.

- Wzmocnienie statusu kontrolerów to ruch ustawodawczy w dobrym kierunku. My oczywiście będziemy się uważnie przyglądać stosowaniu nowych uprawnień przez służby kontroli biletów. Mam jednak wrażenie, że maleje przyzwolenie społeczne na jazdę bez biletu czyli to co kiedyś nazywano takim "nieszkodliwym kombinowaniem" - dodaje Głuszek.

Tylko w 2010 roku w gdyńskiej komunikacji miejskiej kontrolerzy zatrzymali 30 tys. gapowiczów. Natomiast w Szybkiej Kolei Miejskiej gapowiczów jest ok. 5,5 tys. miesięcznie.


Fragmenty znowelizowanej ustawy o prawie przewozowym:


Art. 33a.

7. Przewoźnik lub organizator publicznego transportu zbiorowego albo osoba przez niego upoważniona ma prawo:
- w razie odmowy zapłacenia należności – żądać okazania dokumentu umożliwiającego stwierdzenie tożsamości podróżnego,
- w razie niezapłacenia należności i nieokazania dokumentu – ująć podróżnego i niezwłocznie oddać go w ręce Policji lub innych organów porządkowych, które mają zgodnie z przepisami prawo zatrzymania podróżnego i podjęcia czynności zmierzających do ustalenia jego tożsamości,

8. W przypadku, o którym mowa w ust. 7 pkt 2, do czasu przybycia funkcjonariusza Policji lub innych organów porządkowych, podróżny obowiązany jest pozostać w miejscu przeprowadzania kontroli albo w innym miejscu wskazanym przez przewoźnika lub organizatora publicznego transportu zbiorowego albo osobę przez niego upoważnioną.

Art. 87a. Podróżny, który w czasie kontroli dokumentów przewozu osób lub bagażu, mimo braku odpowiedniego dokumentu przewozu, odmawia zapłacenia należności i okazania dokumentu, umożliwiającego stwierdzenie jego tożsamości, podlega karze grzywny.

Art. 87b. Podróżny, który w czasie kontroli dokumentów przewozu osób lub bagażu nie pozostał w miejscu przeprowadzania kontroli albo w innym miejscu wskazanym przez przewoźnika lub organizatora publicznego transportu zbiorowego albo osobę przez niego upoważnioną do czasu przybycia funkcjonariusza Policji lub innych organów porządkowych, podlega karze grzywny.

Art. 87c. Orzekanie w sprawach określonych w art. 87a i 87b następuje w trybie Kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia.

Wasze komentarze do tematu na Facebook.pl/MMTrojmiasto
Tomasz Łukaszewicz: Czy to jest zgodne z konstytucją?Maciej Śpiewak: Ceny biletów to też czysta kradzież. :D
Magda Goetz: Helsińska Fundacja Praw Człowieka wzięła te przepisy pod lupę. Cytat z ich statusu na FB: "dziś wchodzi w życie nowelizacja prawa przewozowego. Teraz kontrolerzy mogą osoby podróżujące bez biletu i dowodu tożsamości ująć i przekazać policji.... " To sformułowanie jest nieprecyzyjne i nasuwa wiele wątpliwości" - mówi Katarzyna Wiśniewska, HFPC. Prawnicy Fundacji pracują nad opinią w sprawie tej nowelizacji."Agnieszka Pawłowska ‎@Tomasz - nie sądzę i mam nadzieję, że to prawo zostanie jak najszybciej zniesione. Jeśli potrafią przy funkcjonariuszu policji lżyć dwie kobiety (wstawiła się za mną starsza pani), to nawet nie chcę sobie wyobrażać jak w ich przypadku będzie wyglądało "ujęcie".


Kliknij w zdjęcie, żeby zobaczyć fotogalerię:

Torpedownia w Gdyni

Zamarznięta Gdynia Orłowo

Fotospacer po Siedlach

X

Miejsce
w rankingu
MoDO

Mobilny Dziennikarz Obywatelski MMTrojmiasto/MoDo - W tym profilu znajdują się wszystkie zdjęcia, wideo i teksty nadesłane przez Was dzięki aplikacji MoDO. Na Facebooku: http://www.facebook.com/jestemMoDO

Autor ostatnio dodał:

Komentarze

x) Gość
~x)
kasuj 2011-03-01 13.24

kasuj władzę, nie bilety!
http://cia.bzzz.net/nie_kasuj_biletu_pora_na_strajk_pasazerow

Łukasz HaMaK Hamadyk Łukasz HaMaK Hamadyk
Posiadam bilet sieciowy :] 2011-03-01 13.40

jednak nadawanie większych uprawnień osobą, które nagminnie nadużywały swoich praw jest bynajmniej niepoważne. Teraz dopiero będą się "wozić". Nie oceniajmy wszystkich, jest większa grupa zachowujących się jak należy kontrolerów, niestety obraz psuje spora gromadka ludzi którzy przynoszą swoje kompleksy do pracy.

reawer Gość
~reawer
Yy 2011-03-01 14.12

to jakiś żart? Do dziś tylko to było argumentem przeciwko Renomie. Teraz kogoś pobiją, poszarpią i nic im nie zrobić "bo ujmowali" pasażera/

Bruce Wayne Bruce Wayne
@reawer 2011-03-01 14.22

No bez kitu, już teraz nadużywają swoich uprawnień, a jak zaczną ujmować pasażerów to już w ogóle. I nie chcę generalizować, ale to są nieciekawe typki. Szkoda, że nie jestem batmanem, bo bym niejednego z karata pociągnął!

Dociekliwy Gość
~Dociekliwy
Wklejony koment z FB 2011-03-01 14.43

dobre pytanie - Tomasz Łukaszewicz: Czy to jest zgodne z konstytucją? No właśnie, jest?

pro ticket :) Gość
~pro ticket :)
"I nie chcę generalizować, ale to są nieciekawe typki." - to się nazywa nie generalizować :) 2011-03-01 14.53

To też niezłe: "jednak nadawanie większych uprawnień osobą, które nagminnie nadużywały swoich praw jest bynajmniej niepoważne." - pomijając błąd ortograficzny ("osobą" zamiast "osobom"), to pratycznie pomówienie. Co to znaczy nagminnie? Dziennie pewnie kontrolują setki czy tysiące osób, a ja słyszałem o jakichś dwóch czy trzech nadużyciach (i to też chyba nie do konca) w ciągu ostatnich dwóch lat. Ogarnijcie się i kasujcie bilety - wtedy wszystko będzie git! :)

no! no! no! Gość
~no! no! no!
bla bla bla 2011-03-01 14.57

a ja zapraszam do grupy na facebooku http://www.facebook.com/pages/Nie-chcemy-kontroler%C3%B3w-Renomy-w-Tr%C3%B3jmie%C5%9Bcie/194205730600855

Bruce Wayne Bruce Wayne
@pro ticket 2011-03-01 15.00

Sorry za błond :D Ja np. czytałem o 4-5 nadużyciach w Trójmieście, a w Polsce? A słyszałem o wielu więcej, nie wszystkie lądują w mediach. A z innej beczki, w zasadzie - kto mi nie zabroni nie kasować biletu? Jak już dostaję mandat, to mam prawo być kulturalnie traktowany.

Jędrzej Włodarczyk Jędrzej Włodarczyk
Z niecierpliwością 2011-03-01 16.29

czekam na opinię Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka.

GAPOWICZ Gość
~GAPOWICZ
KASUJCIE BILETY!!!!!!!!! 2011-03-01 17.44

NIE KASOWANIE BILETU = KRADZIEŻ
Kasujcie bilety to skończą sie wasze problemy z RENOMĄ

krzysiek Gość
~krzysiek
i bardzo dobrze 2011-03-01 19.14

sam nie raz byłem świadkiem chamskiego zachowania różnych buraków wobec kontrolerów. nie mogą być tacy bezkarni, w naszym kraju i pseudokibice i inni są ciągle bezkarni

Hortex Gość
~Hortex
@krzysiek 2011-03-01 20.02

a ja odwrotnie, chamskiego zachowania wobec pasażerów. Większość z nich nie mówi nawet proszę i dziękuję, niestety

SZEF ORU Gość
~SZEF ORU
ŻARTY PRAWNE DLA RENOMY 2011-03-02 11.19

WIDZĘ ŻE CHŁOPAKI Z RENOMY JUŻ NA FORUM SIĘ BRONIĄ A NA DODATEK NAKAZUJĄ BILETY KUPOWAĆ ! NIE ZGADZAM SIĘ Z TĄ ŚMIESZNĄ USTAWĄ CO TO MA BYĆ ? NIEDŁUGO TO BĘDĄ Z PAŁKAMI , GAZAMI I Z BRONIĄ CHODZIĆ I JAK KTOŚ BILETU ZAPOMNI KUPIĆ TO ROZSTRZELAJĄ ! TO ZWYKŁE PSEUDOKANARY CO NIE POTRAFIĄ SIĘ KULTURALNIE ZACHOWAĆ !

kasujący bilet Gość
~kasujący bilet
te niedobre chłopaki z Renomy nakazują bilety kupować. Jak oni mogą! 2011-03-02 13.39

Tak ograniczać wolność "Szefa Oru"! Do sądu z nimi! Jeszcze moze taki "szef Oru" za chleb płacić, za mieszkanie, co? To skandal! Wszystko za darmo powinno być!
Ech, co za palanty tu pisują.

Michał Gość
~Michał
Bilety 2012-07-06 00.27

Proponuję przestać kupować bilety na samoloty, zobaczymy któremu cwaniakowi to sie uda:-)

pasażer Gość
~pasażer
prawo pasażera 2013-03-08 08.58

Pasażer ma prawo do wysiadania na swoim przystanku prawda? Otóż nie. Sam byłem świadkiem, kiedy kontroler ujawnił się przed samym przystankiem i uniemożliwił pasażerowi (posiadającemu bilet) opuszczenie pojazdu. Zanim pasażer okazał się biletem, tramwaj pojechał dalej. Tramwaj pół biedy - najwyżej paręset metrów, ale co z autobusami, szczególnie tymi podmiejskimi, gdzie jest to kwestia kilku kilometrów, albo pociągami. Kto zapłaci pasażerowi za stracony czas i przede wszystkim opłaci bilet powrotny?! Dla mnie jest to bezprawne ograniczenie wolności!!! Czy jazda bez biletu powinna podlegać karze? oczywiście tak, ale również kontroler przekraczający swoje uprawnienia powinien jej podlegać!!!!

gdynianin Gość
~gdynianin
taryfa ulgowa dla mlodych panienek 2013-09-02 16.21

dzis jadac z pracy trajtkiem lini 23 na przystanku park naukowo technologiczny wsiadlo 3 kanarow i po sprawdzeniu mojego biletu przeszli dalej... pan przy kosci zaczal sprawdzac dwie dziewczyny jedna miala bilet miesieczny a nastepnie okazala paragon twierdzac ze to jest paragon jej kolezanki ale kanar stwierdzil ze to jest rachunek od tego biletu ktory okazala... jednym slowem ta druga dziewczyna jechala na gape i uszlo jej na sucho... gdybym ja tak zaczal sciemniac bez gadania dostal bym mandat...

Dodaj swój komentarz: