*
Dodane 2010-10-27 16.11 , komentarzy 11

Apostazja, czyli jak "wypisać się z kościoła?"

Współcześnie apostazja rozumiana jest jako świadome, dobrowolne i publiczne wyrzeczenie się przynależności do Kościoła rzymskokatolickiego (najczęściej). Jak to zrobić?

- Nie jestem katolikiem. Rodzice mnie ochrzcili, ale ja nie wierzę. Nie chcę figurować w kościelnych statystykach. Jak mogę przestać być katolikiem na papierze? - pyta Mariusz z Koszalina. - Przyznaję, że do tego, by "wypisać” się z szeregów kościoła, skłoniła mnie sytuacja w kraju - dodaje.

- Już dawno mój kontakt z kościołem się urwał. Uważam się za osobę niewierzącą. Mam wielu znajomych, którzy o sobie mówią tak samo. A potem słyszę, że ponad 90 procent Polaków to katolicy i to daje kościołowi katolickiemu prawo do rządzenia. Uważam, że ta statystyka jest zawyżona, przez takie osoby jak ja, które nie wierzą, ale z lenistwa albo braku wiedzy nie dopełniły formalności, czyli nie skreśliły się z "listy”. Co mam zrobić, by oficjalnie wystąpić z kościoła? - pyta.

Jest na to odpowiednia procedura - nazywa się aktem apostazji.

Konferencja Episkopatu Polski 29 września 2008 r. ustaliła zasady przeprowadzania aktu apostazji przez obywateli Polski. W myśl tych zasad apostazja dokonywana na terenie diecezji polskich dla swej skuteczności musi być złożona w formie własnoręcznego oświadczenia złożonego na ręce proboszcza miejsca zamieszkania w obecności dwóch pełnoletnich świadków. Do wniosku należy także dołączyć akt chrztu.

- Procedura jest prosta, oświadczenie o wyrzeczeniu się przynależności do kościoła składa się w parafialnej kancelarii w obecności dwóch świadków. Adnotacja o apostazji figuruje w akcie chrztu - wyjaśnia ksiądz Dariusz Jaślarz, rzecznik Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej.

- Sam nigdy nie uczestniczyłem w tym akcie jako proboszcz ani świadek. Ale wiem, że takie akty są składane. Swojego czasu Polacy, którzy na stałe wyjeżdżali do Niemiec składali takie akty, by uniknąć płacenia podatku kościelnego.

Apostazja automatycznie powoduje ekskomunikę.

Apostata pozbawia się tzw. życia sakramentalnego, ewentualnych lub posiadanych kościelnych urzędów, godności, przywilejów. Nie może zawierać ślubu kościelnego, jego pogrzeb będzie pogrzebem świeckim. Pochowany zostanie na cmentarzu cywilnym.

Jeśli w danej gminie nie ma cmentarza komunalnego lub rodzina zmarłego ma grób rodzinny na cmentarzu wyznaniowym to - zgodnie z ustawą o cmentarzach i transporcie zwłok - zarządca cmentarza wyznaniowego ma obowiązek udostępnić miejsce grzebalne.

Czy apostata może wrócić na łono kościoła?

- Oczywiście. Biskup jeśli dostrzega dobrą wolę powrotu do Kościoła zdejmuję karę z apostaty, a ten na mocy sakramentu pokuty znów staje się katolikiem. Musi też złożyć publiczne wyznanie wiary - wyjaśnia ksiądz Jaślarz.

W formalnym zrywaniu związku z kościołem pomaga grupa osób związanych ze stroną www.apostazja.pl. Na stronie tej znaleźć można nie tylko wszelkie informacje na temat aktu apostazji, jego konsekwencji i powodów. Można też skontaktować się z potencjalnymi świadkami, którzy uczestniczyć będą w akcie (zarejestrowanych jest ponad 800 takich ewentualnych osób).

Źródło: Apostazja, czyli rozwód z kościołem - gk24.pl


W "Spoza miasta" codziennie publikujemy ciekawe i ważne artykuły z naszego regionu, ale nie tylko. Żeby znaleźć wszystkie artykuły z tej kategorii wystarczy na stronie głównej portalu kliknąć w napis "spoza miasta", który znajduje się pod głównym artykułem.

Zapraszamy do pisania, komentowania i blogowania w MMTrojmiasto.pl

Zobacz jakie możliwości daje Ci MMTrojmiasto.pl >>

Nasza akcja: Ale obciach! | PGE Arena Gdańsk | Przewodnik po Pomorzu | Piłkarska Ekstraklasa | Praca Trójmiasto


X

Miejsce
w rankingu
Spoza miasta

"Spoza miasta" to nowa kategoria artykułów w MMTrojmiasto.pl. Będziemy w niej codziennie publikować ciekawe i ważne artykuły z naszego regionu, ale nie tylko. Żeby znaleźć wszystkie artykuły z tej kategorii wystarczy na stronie głównej portalu kliknąć w napis "spoza miasta", który znajduje się pod głównym artykułem. Zapraszamy do pisania, komentowania i blogowania w MMTrojmiasto.pl

Autor ostatnio dodał:

Komentarze

Bohun Gość
~Bohun
Same problemy 2010-10-27 17.00

Tych dwóch świadków to już przesada. Kościół czyni same problemy żeby tylko zniechęcić "wiernych" do apostazji. Z tego co słyszałem to nawet po spełnieniu wszystkich warunków to proboszczowie przedłużają procedurą licząc na to, że petentowi znudzi się i sobie daruje apostazję

tomtom Gość
~tomtom
z tym brakiem "ślubu kościelnego" to chyba nieprawda 2010-10-27 17.02

Bo "niekatolik" z katolikiem może brać ślub kościelny. A człowiek po apastacji jest traktowany jako niewierzący/innego wyznania i tylko musi podpisać ze nie będzie przeszkadzał w wycowaniu dzieci po katolicku. Wiem to bo mój kolega (babtysta) bez problemu ze wzgladu na żonę (katoliczkę) brał ślub kościelny. Wiec człowikowi po apostacji (a właściwie jego wierzącemu partnerowi) nie można odmówić ślubu kościelnego. Tak mi się zdaje. Może ktoś to potwierdzi/zaprzeczy?

Axis.3City Axis.3City
Apostazja 2010-10-27 21.08

Ślub kościelny z apostatą owszem możliwy, tyko po co ? Żeby niunia (bo to laski w 99% procentach chca do kościoła) mogła poparadowac w białej sukience ? ;] Gratuluje .
Jestem apostatka od jakis 2 lat i bardzo mi z tym dobrze.

wuja Gość
~wuja
apostazja jak bat na bojaźliwych 2010-10-27 21.46

jestem za podatkiem na rzecz kościoła, i to maksymalnym! wtedy od razu okaże się kto jest w kościele figurantem a komu faktycznie zależy. ja jestem out od wielu lat i mam gdzieś boksowanie się w sprawie apostazji, pewnie kiedyś to zrobię ale ten świat jest już tak odległy że wisi mi co czarni plotą. jedyny ból jaki mam to mój 7 latek który chodzi do szkoły. znowu zaczyna się jazda jak ze mną, czemu nie chodzi na religię? a może jednak? do tego rodzice i presja. faktem jest że w polsce trzeba mieć jaja ze stali żeby się temu skutecznie oprzeć i robić swoje wbrew "większości" która jest ponoć "moralną większością". jello biafra ładnie to komentował "fak your moral majority". Amen :)

radmen Gość
~radmen
Nieaktualne 2010-10-27 23.00

Polecam lekturę bloga Zala:
http://blog.4zal.net/2010/10/13/chcesz-opuscic-kosciol-katolicki-nie-tym-razem/

Zgodnie z tym co jest napisane apostazji dokonać nie można. Kościół zlikwidował możliwość "wypisania" się ze wspólnoty.

Więcej na wystap.pl - http://wystap.pl/watykan-potwierdza-actus-formalis-juz-nie-ma/

w Gość
~w
?? 2010-10-27 23.25

"Kościół zlikwidował możliwość "wypisania" się ze wspólnoty." jeśli to prawda to umieram ze śmiechu. jedno zdanie 10 bzdur, to tylko potwierdza że mamy syndrom twierdzy oblężonej. rzecz jasna przez cyt prezydenta Glempa "ujadające kundelki"...

michu Gość
~michu
Instrukcja z 2008 roku jest nadal aktualna... 2010-10-28 12.42

Właśnie jestem w trakcie procesu apostazji. Niedługo idę na drugie spotkanie, gdzie podpiszę dokument razem ze świadkami. Też wydawało mi się, że to strasznie męcząca procedura, ale tak nie jest. Fakt, że zależy na kogo się trafi, ale w urzędach świeckich też są niemiłe osoby, a trzeba z nimi załatwiać sprawy np. rozliczenia podatkowe. Więc nie róbmy jaj :). Wiadomo, że chciałoby się ułatwień, ale na razie to najlepsze i jedyne wyjście. Można być fair wobec siebie albo dalej być "katolikiem" i tylko pluć sobie w brodę, że się nie poszło.

Pozdrawiam i życzę wytrwałości w realizacji celów :).

ez Gość
~ez
... 2010-10-29 11.27

pojdziesz do piekla,maly kolego! ahahahaha!

ed Gość
~ed
aposrazja 2011-12-22 20.07

Jezus tewż był apstatą, dlatego Go przekleli i zabili
pozdrawiam

suflerpozdrotrzy Gość
~suflerpozdrotrzy
Wystąpił z Kościoła 2012-10-15 00.05

Jak NAPRAWDĘ wystąpić z kościoła:

http://n3m0.jogger.pl/2012/10/12/wystapilem-z-kosciola-katolickiego-lub-nie/

apostazja to NIE jest wystąpienie z kościoła

http://n3m0.jogger.pl/2012/05/11/apostazja-czyli-jak-nie-wystapic-z-kosciola-katolickiego/

suflerpozdrotrzy Gość
~suflerpozdrotrzy
Wystąpił z Kościoła 2012-10-15 00.06

Jak NAPRAWDĘ wystąpić z kościoła:

http://n3m0.jogger.pl/2012/10/12/wystapilem-z-kosciola-katolickiego-lub-nie/

apostazja to NIE jest wystąpienie z kościoła

http://n3m0.jogger.pl/2012/05/11/apostazja-czyli-jak-nie-wystapic-z-kosciola-katolickiego/

Dodaj swój komentarz: